Możliwości nadruku na opaskach materiałowych są praktycznie nieograniczone, a limitem jest jedynie wyobraźnia klienta. Na opaskach tekstylnych wykonujemy nadruk sublimacyjny, dwustronny w opcji full color. Klucz do sukcesu i pięknego efektu końcowego tkwi w poprawnie przygotowanym pliku produkcyjnym. W tym poradniku, krok po kroku oraz w sposób zrozumiały dla każdego pomożemy Państwu w przygotowaniu poprawnego pliku do nadruku.
W naszej ofercie znajdują się opaski materiałowe w dwóch wariantach szerokości taśmy: 10mm oraz 15mm. Rozróżniamy także długość taśmy dla osób dorosłych (38cm) oraz dzieci (33cm). Niezależnie od wybranej długości oraz szerokości opaski, zasada przygotowania pliku produkcyjnego jest taka sama.
W naszym poradniku, dla przykładu przystąpimy do przygotowania pliku dla opaski o szerokości 15mm, w wersji dla osoby dorosłej (długość taśmy 38cm).
ETAP 1 - Przygotowanie obszaru roboczego
Plik produkcyjny należy przygotować w rozdzielczości 300 DPI, w kolorystyce CMYK.
W dowolnym programie graficznym tworzymy pole robocze (prostokąt) o wymiarach: 38cm (długość) oraz 18mm (wysokość). Opaska materiałowa ma finalnie 15mm wysokości, jednakże szykując plik, dodajemy 1.5mm górnego spadu oraz 1.5mm dolnego spadu. Spady oznaczyliśmy w grafice poglądowej na czerwono.
ETAP 2 - Tło opaski
Tło opaski, czyli jednolity kolor, gradient lub grafikę umieszczamy na całym obszarze roboczym. Innymi słowy, tło będzie miało takie same wymiary, jak cały obszar roboczy opaski, czyli 38cm długości oraz 18mm wysokości.
ETAP 3 - Rozmieszczenie tekstów i logotypów
Logotypy, grafiki i teksty rozmieszczamy dowolnie na opasce, z zachowaniem odstępów po 3.5cm od lewej krawędzi oraz 3.5cm od prawej krawędzi. Jednocześnie nie wychodzimy poza obszar ograniczony górną oraz dolną linią spadów. Rekomendujemy rozmieszczenie logotypów i tekstów w sposób symetryczny i wycentrowany.
ETAP 4 - Strona wewnętrzna opaski
Należy pamiętać o tym, że strona wewnętrzna opaski materiałowej jest praktycznie niewidoczna ponieważ przylega bezpośrednio do nadgarstka. Widoczne są jedynie końce opaski, patrząc od jej wewnętrznej strony. Dlatego też na stronie wewnętrznej nie umieszczamy logotypów ani napisów, zachowujemy jedynie takie same tło, jakie stosowaliśmy dla frontu opaski. Wskazówka: po zaprojektowaniu tła strony zewnętrznej opaski, a przed naniesieniem logotypów i napisów , można taki plik zapisać już jako plik produkcyjny strony wewnętrznej. To oczywiście tylko przykład jednolitej opaski! Tył opaski może mieć bowiem inny kolor lub tło niż front. Dla przykładu: front opaski może być czerwony, a strona wewnętrzna czarna.
ETAP 5 - Efekt końcowy
Kiedy mamy już przygotowane oba projekty, zapisujemy je odpowiednio jako front i tył do plików: PDF, PNG lub JPG. Gotowe! Resztą zajmiemy się już my :)
Opaski tekstylne są cięte pod katem, dlatego tak istotne jest zachowanie odstępów od lewej i prawej strony, opisanych w etapie 3.
Klient otrzyma finalnie opaskę, której taśma po rozłożeniu na płasko wyglądającą następująco:
Opaski tekstylne są cięte pod katem, dlatego tak istotne jest zachowanie odstępów od lewej i prawej strony, opisanych w etapie 3.
Klient otrzyma finalnie opaskę, której taśma po rozłożeniu na płasko wyglądającą następująco: